Sullins Connector Solutions RGM36DTAN-S273
RGM36DTAN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RGM36DTAN-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RGM36DTAN-S273.pdf
Availability of RGM36DTAN-S273
QUANTITY
RGM36DTAN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM36DTAN-S273
Internal Part NumberEIS-RGM36DTAN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM36DTAN-S273
Related LinksRGM36DT, RGM36DTAN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM36DTAN-S273 Details Description
Related parts for RGM36DTAN-S273
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABL SMA QC PLUG-PLUG RG142B 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE D 6POS datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf