Sullins Connector Solutions RGM40DTKN-S288
RGM40DTKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RGM40DTKN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RGM40DTKN-S288.pdf
Availability of RGM40DTKN-S288
QUANTITY
RGM40DTKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGM40DTKN-S288
Internal Part NumberEIS-RGM40DTKN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGM40DTKN-S288
Related LinksRGM40DT, RGM40DTKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RGM40DTKN-S288 Details Description
Related parts for RGM40DTKN-S288
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT66 datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 23-27AWG .250 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 6P PLASTIC datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD BK datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf