Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP02-15E-E3/54
RGP02-15E-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP02-15E-E3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA DO204
Datasheet Download
RGP02-15E-E3/54.pdf
Availability of RGP02-15E-E3/54
QUANTITY
RGP02-15E-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP02-15E-E3/54
Internal Part NumberEIS-RGP02-15E-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1500V
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP02-15E-E3/54
Related LinksRGP02-1, RGP02-15E-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP02-15E-E3/54 Details Description
Related parts for RGP02-15E-E3/54
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH DUAL US8 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
IC MMIC MIXER SUBHARM 18-33GHZ datasheet.pdf
LED MOD 6.7W MINI ZENIGATA 2700K datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf