Vishay Semiconductor/Diodes Division RGP25J-E3/54
RGP25J-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
RGP25J-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE 2.5A 600V 250NS DO-201AD
Datasheet Download
RGP25J-E3/54.pdf
Availability of RGP25J-E3/54
QUANTITY
RGP25J-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGP25J-E3/54
Internal Part NumberEIS-RGP25J-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, Superectifier®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 2.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGP25J-E3/54
Related LinksRGP25J, RGP25J-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
RGP25J-E3/54 Details Description
Related parts for RGP25J-E3/54
IC CPLD 256MC 10.8NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 6NS 208QFP datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 500K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf