Seiko Instruments S-1131B51UC-N5KTFG
S-1131B51UC-N5KTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B51UC-N5KTFG
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1131B51UC-N5KTFG.pdf
Availability of S-1131B51UC-N5KTFG
QUANTITY
S-1131B51UC-N5KTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B51UC-N5KTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B51UC-N5KTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B51UC-N5KTFG
Related LinksS-1131B51, S-1131B51UC-N5KTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B51UC-N5KTFG Details Description
Related parts for S-1131B51UC-N5KTFG
CONN HEADER 40POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -2V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 533MHZ 2CIRC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 90 OHM 0504 datasheet.pdf
A5N NETWORK DRIVE SINGLE OR 3 datasheet.pdf
FIBER 3MM NON-THREAD R4 RADIUS datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf