Recom Power RH-241509D/P
RH-241509D/P picture photo
Mfg. Part Number
RH-241509D/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V -9V 1W
Datasheet Download
RH-241509D/P.pdf
Availability of RH-241509D/P
QUANTITY
RH-241509D/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RH-241509D/P
Internal Part NumberEIS-RH-241509D/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RH
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 56mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH-241509D/P
Related LinksRH-241, RH-241509D/P Datasheet, Recom Power Distributor
RH-241509D/P Details Description
Related parts for RH-241509D/P
IC ADC 2CH 16BIT 150KSPS 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf