Vishay/Dale RH0102K500FC02
RH0102K500FC02 picture photo
Mfg. Part Number
RH0102K500FC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 12.5W
Datasheet Download
RH0102K500FC02.pdf
Availability of RH0102K500FC02
QUANTITY
RH0102K500FC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH0102K500FC02
Internal Part NumberEIS-RH0102K500FC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)12.5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH0102K500FC02
Related LinksRH0102K, RH0102K500FC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH0102K500FC02 Details Description
Related parts for RH0102K500FC02
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 27MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 12WAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SPRING RELEASE datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf