Vishay/Dale RH025R1000FC02
RH025R1000FC02 picture photo
Mfg. Part Number
RH025R1000FC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 25W
Datasheet Download
RH025R1000FC02.pdf
Availability of RH025R1000FC02
QUANTITY
RH025R1000FC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH025R1000FC02
Internal Part NumberEIS-RH025R1000FC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH025R1000FC02
Related LinksRH025R1, RH025R1000FC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH025R1000FC02 Details Description
Related parts for RH025R1000FC02
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL MAX14535E datasheet.pdf
FERRITE BEAD 26 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.2A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 28VDC datasheet.pdf
NFC STAMP FLEX ANTENNA 25X25MM datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf