Vishay/Dale RH0501R000FE02
RH0501R000FE02 picture photo
Mfg. Part Number
RH0501R000FE02
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH0501R000FE02.pdf
Availability of RH0501R000FE02
QUANTITY
RH0501R000FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH0501R000FE02
Internal Part NumberEIS-RH0501R000FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH0501R000FE02
Related LinksRH0501R, RH0501R000FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH0501R000FE02 Details Description
Related parts for RH0501R000FE02
CONN JACK .015" NICKEL SMA datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FOAM SEALED CLSR 200PR W/O HIGHG datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263 datasheet.pdf