Vishay/Dale RH0503R300FE02
RH0503R300FE02 picture photo
Mfg. Part Number
RH0503R300FE02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH0503R300FE02.pdf
Availability of RH0503R300FE02
QUANTITY
RH0503R300FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH0503R300FE02
Internal Part NumberEIS-RH0503R300FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH0503R300FE02
Related LinksRH0503R, RH0503R300FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH0503R300FE02 Details Description
Related parts for RH0503R300FE02
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
SLEEVE EXP BLK 0.50" (12.7MM) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
16P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X3 GREEN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 12.7MMX5.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 STEEL 1.5MM datasheet.pdf