Vishay/Dale RH050R2000FC02
RH050R2000FC02 picture photo
Mfg. Part Number
RH050R2000FC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH050R2000FC02.pdf
Availability of RH050R2000FC02
QUANTITY
RH050R2000FC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH050R2000FC02
Internal Part NumberEIS-RH050R2000FC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesRH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH050R2000FC02
Related LinksRH050R2, RH050R2000FC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH050R2000FC02 Details Description
Related parts for RH050R2000FC02
DSUB CABL-AFU37K/ AE37G / AFU37K datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 RLR 70500870 RIGHT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 7.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
SENSOR SLOTTED EDGE/GROOVED HEAD datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
1.27MM EDGECARD 184CKT L/F datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.079"" datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf