Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT30R9
RHC2512FT30R9 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT30R9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.9 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT30R9.pdf
Availability of RHC2512FT30R9
QUANTITY
RHC2512FT30R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT30R9
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT30R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRHC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT30R9
Related LinksRHC251, RHC2512FT30R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT30R9 Details Description
Related parts for RHC2512FT30R9
IC ADC 16BIT 200KSPS 20DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.1A SC59-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 880MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 10W datasheet.pdf