Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT365R
RHC2512FT365R picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT365R
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT365R.pdf
Availability of RHC2512FT365R
QUANTITY
RHC2512FT365R Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT365R
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT365R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT365R
Related LinksRHC251, RHC2512FT365R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT365R Details Description
Related parts for RHC2512FT365R
FIXED IND 4.7UH 270MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
RUBBER WASHER FOR RP8100 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 100VAC TERM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf