Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT3R16
RHC2512FT3R16 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT3R16
Brief Description
RES SMD 3.16 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT3R16.pdf
Availability of RHC2512FT3R16
QUANTITY
RHC2512FT3R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT3R16
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT3R16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT3R16
Related LinksRHC251, RHC2512FT3R16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT3R16 Details Description
Related parts for RHC2512FT3R16
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1:1:200 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
12V PLUG AUTO W/FUSE AND GN LED datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf