Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT6R49
RHC2512FT6R49 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT6R49
Brief Description
RES SMD 6.49 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT6R49.pdf
Availability of RHC2512FT6R49
QUANTITY
RHC2512FT6R49 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT6R49
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT6R49
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT6R49
Related LinksRHC251, RHC2512FT6R49 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT6R49 Details Description
Related parts for RHC2512FT6R49
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 150MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10 OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 34POS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf