Stackpole Electronics Inc. RHC2512JT10R0
RHC2512JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512JT10R0
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512JT10R0.pdf
Availability of RHC2512JT10R0
QUANTITY
RHC2512JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512JT10R0
Internal Part NumberEIS-RHC2512JT10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRHC Power Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512JT10R0
Related LinksRHC251, RHC2512JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512JT10R0 Details Description
Related parts for RHC2512JT10R0
CAP CER 2200PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 25P+1GND WIRE WRAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf