Murata Electronics North America RHE5G1H102J1K1A03B
RHE5G1H102J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H102J1K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H102J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H102J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H102J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H102J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H102J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H102J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H10, RHE5G1H102J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H102J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H102J1K1A03B
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE O 4.72" datasheet.pdf
KIT CONN MINI-FIT JR 4.20MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 37.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE 1A 800V 75NS DO-204AL datasheet.pdf
MODULE SCR 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf