Murata Electronics North America RHE5G1H152J1A2A03B
RHE5G1H152J1A2A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H152J1A2A03B
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H152J1A2A03B.pdf
Availability of RHE5G1H152J1A2A03B
QUANTITY
RHE5G1H152J1A2A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H152J1A2A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H152J1A2A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H152J1A2A03B
Related LinksRHE5G1H15, RHE5G1H152J1A2A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H152J1A2A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H152J1A2A03B
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 5W T18 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.8V 12A 21.6W OUTPUT datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CABLE AMC - TNC JACK IP67 200MM datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERSION datasheet.pdf
SENSOR HALL FLAT PK DIGITAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf