Murata Electronics North America RHE5G1H152J1DBA03A
RHE5G1H152J1DBA03A picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H152J1DBA03A
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H152J1DBA03A.pdf
Availability of RHE5G1H152J1DBA03A
QUANTITY
RHE5G1H152J1DBA03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H152J1DBA03A
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H152J1DBA03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H152J1DBA03A
Related LinksRHE5G1H15, RHE5G1H152J1DBA03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H152J1DBA03A Details Description
Related parts for RHE5G1H152J1DBA03A
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHORT PARTITION 36-7/16X12-5/8 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ RF PORT datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf