Murata Electronics North America RHE5G1H271J1A2A03B
RHE5G1H271J1A2A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H271J1A2A03B
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H271J1A2A03B.pdf
Availability of RHE5G1H271J1A2A03B
QUANTITY
RHE5G1H271J1A2A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H271J1A2A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H271J1A2A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H271J1A2A03B
Related LinksRHE5G1H27, RHE5G1H271J1A2A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H271J1A2A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H271J1A2A03B
SWITCH MINI SPDT .1A 60GF 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3600UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH TO-252 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.1A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf