Murata Electronics North America RHE5G1H271J1K1A03B
RHE5G1H271J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H271J1K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H271J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G1H271J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G1H271J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H271J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H271J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H271J1K1A03B
Related LinksRHE5G1H27, RHE5G1H271J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H271J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H271J1K1A03B
FUSE HOLDER RADIAL 250V 5A PCB datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0J 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
BRACKET CEILING HANGER 8X8" datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 167 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf