Murata Electronics North America RHE5G1H561J1A2A03B
RHE5G1H561J1A2A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H561J1A2A03B
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H561J1A2A03B.pdf
Availability of RHE5G1H561J1A2A03B
QUANTITY
RHE5G1H561J1A2A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H561J1A2A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H561J1A2A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H561J1A2A03B
Related LinksRHE5G1H56, RHE5G1H561J1A2A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H561J1A2A03B Details Description
Related parts for RHE5G1H561J1A2A03B
RES SMD 75K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
TIP LONG SCREWDRIVER 5/64 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf