Murata Electronics North America RHE5G1H561J1M1A03A
RHE5G1H561J1M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G1H561J1M1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G1H561J1M1A03A.pdf
Availability of RHE5G1H561J1M1A03A
QUANTITY
RHE5G1H561J1M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G1H561J1M1A03A
Internal Part NumberEIS-RHE5G1H561J1M1A03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G1H561J1M1A03A
Related LinksRHE5G1H56, RHE5G1H561J1M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G1H561J1M1A03A Details Description
Related parts for RHE5G1H561J1M1A03A
IC TXRX/ARBITER 3-PORT 80-HTQFP datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RESTORED 250MHZ 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf