Murata Electronics North America RHE5G2A181J1K1A03B
RHE5G2A181J1K1A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G2A181J1K1A03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G2A181J1K1A03B.pdf
Availability of RHE5G2A181J1K1A03B
QUANTITY
RHE5G2A181J1K1A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G2A181J1K1A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G2A181J1K1A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G2A181J1K1A03B
Related LinksRHE5G2A18, RHE5G2A181J1K1A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G2A181J1K1A03B Details Description
Related parts for RHE5G2A181J1K1A03B
IC OPAMP CURR SENSE 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3PDT 3A 125V datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
VARISTOR 247V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
LOCKING KEY/PRESS COVER datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .05 R/A AU datasheet.pdf