Murata Electronics North America RHEL81H153K1A2A03B
RHEL81H153K1A2A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHEL81H153K1A2A03B
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X8L RADIAL
Datasheet Download
RHEL81H153K1A2A03B.pdf
Availability of RHEL81H153K1A2A03B
QUANTITY
RHEL81H153K1A2A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEL81H153K1A2A03B
Internal Part NumberEIS-RHEL81H153K1A2A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEL81H153K1A2A03B
Related LinksRHEL81H15, RHEL81H153K1A2A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHEL81H153K1A2A03B Details Description
Related parts for RHEL81H153K1A2A03B
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 15A TO-220 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 38A DIRECTFET datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 9POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf