Murata Electronics North America RHEL82A103K1M1A03A
RHEL82A103K1M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RHEL82A103K1M1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X8L RADIAL
Datasheet Download
RHEL82A103K1M1A03A.pdf
Availability of RHEL82A103K1M1A03A
QUANTITY
RHEL82A103K1M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RHEL82A103K1M1A03A
Internal Part NumberEIS-RHEL82A103K1M1A03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.124" W (4.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHEL82A103K1M1A03A
Related LinksRHEL82A10, RHEL82A103K1M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHEL82A103K1M1A03A Details Description
Related parts for RHEL82A103K1M1A03A
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf