Nichicon RHS0G561MCN1GS
RHS0G561MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RHS0G561MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
RHS0G561MCN1GS.pdf
Availability of RHS0G561MCN1GS
QUANTITY
RHS0G561MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RHS0G561MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RHS0G561MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, HS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHS0G561MCN1GS
Related LinksRHS0G56, RHS0G561MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RHS0G561MCN1GS Details Description
Related parts for RHS0G561MCN1GS
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADR 8POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf