Amphenol Commercial Products RJE051881110H
RJE051881110H picture photo
Mfg. Part Number
RJE051881110H
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
RJE051881110H.pdf
Availability of RJE051881110H
QUANTITY
RJE051881110H Order Process
Ship out your order
Specifications of RJE051881110H
Internal Part NumberEIS-RJE051881110H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModular Jacks Product Solutions
Communication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJE05
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJE051881110H
Related LinksRJE051, RJE051881110H Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJE051881110H Details Description
Related parts for RJE051881110H
CAP FILM 5600PF 2% 10VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE TUNING HIGH Q CA SOT-323 datasheet.pdf
BQ25015EVM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
BEVEL 1.10MM datasheet.pdf