Amphenol Commercial Products RJE051AA0110
RJE051AA0110 picture photo
Mfg. Part Number
RJE051AA0110
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD
Datasheet Download
RJE051AA0110.pdf
Availability of RJE051AA0110
QUANTITY
RJE051AA0110 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJE051AA0110
Internal Part NumberEIS-RJE051AA0110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductModular Jacks Product Solutions
Communication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJE05
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts10p10c (RJ50)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJE051AA0110
Related LinksRJE051, RJE051AA0110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJE051AA0110 Details Description
Related parts for RJE051AA0110
FIXED IND 68MH 110MA 52.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY SUB MISC RW 33IN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 50PPM datasheet.pdf