Renesas Electronics America RJK0348DPA-01#J0B
RJK0348DPA-01#J0B picture photo
Mfg. Part Number
RJK0348DPA-01#J0B
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 50A 2WPACK
Datasheet Download
RJK0348DPA-01#J0B.pdf
Availability of RJK0348DPA-01#J0B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RJK0348DPA-01#J0B Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK0348DPA-01#J0B
Internal Part NumberEIS-RJK0348DPA-01#J0B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Aug/2013
PCN PackagingWPAK 04/Jan/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs34nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 10V
Power - Max55W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK0348DPA-01#J0B
Related LinksRJK0348D, RJK0348DPA-01#J0B Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK0348DPA-01#J0B Details Description
Related parts for RJK0348DPA-01#J0B
CONV DC-DC +-5V 6.5A SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SPDT PUSHBUTTON SPDT 16A 250V datasheet.pdf