Renesas Electronics America RJK03P9DPA-00#J5A
RJK03P9DPA-00#J5A picture photo
Mfg. Part Number
RJK03P9DPA-00#J5A
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 30V 20A/50A WPAK
Datasheet Download
RJK03P9DPA-00#J5A.pdf
Availability of RJK03P9DPA-00#J5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RJK03P9DPA-00#J5A Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK03P9DPA-00#J5A
Internal Part NumberEIS-RJK03P9DPA-00#J5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Half Bridge)
FET FeatureLogic Level Gate, 4.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A, 50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.7nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1660pF @ 10V
Power - Max15W, 35W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK03P9DPA-00#J5A
Related LinksRJK03P9D, RJK03P9DPA-00#J5A Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK03P9DPA-00#J5A Details Description
Related parts for RJK03P9DPA-00#J5A
CONN SPRING CONT 70 POS .177 SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
8361-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 17' NM BNCM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 52.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf