Renesas Electronics America RJK6015DPM-00#T1
RJK6015DPM-00#T1 picture photo
Mfg. Part Number
RJK6015DPM-00#T1
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 21A TO3PFM
Datasheet Download
RJK6015DPM-00#T1.pdf
Availability of RJK6015DPM-00#T1
QUANTITY
RJK6015DPM-00#T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK6015DPM-00#T1
Internal Part NumberEIS-RJK6015DPM-00#T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C21A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs67nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2600pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Supplier Device PackageTO-3PFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK6015DPM-00#T1
Related LinksRJK6015D, RJK6015DPM-00#T1 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK6015DPM-00#T1 Details Description
Related parts for RJK6015DPM-00#T1
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
GRIP 1" 1.000-1.125" STR MALE datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM CC 12VDC datasheet.pdf