Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTT9K76
RNCF0805BTT9K76 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTT9K76
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTT9K76.pdf
Availability of RNCF0805BTT9K76
QUANTITY
RNCF0805BTT9K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTT9K76
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTT9K76
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTT9K76
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTT9K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTT9K76 Details Description
Related parts for RNCF0805BTT9K76
IDC CABLE - MCF60K/MC60G/MCF60K datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2 OHM 0804 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A SC63 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf