Renesas Electronics America RJL5018DPK-00#T0
RJL5018DPK-00#T0 picture photo
Mfg. Part Number
RJL5018DPK-00#T0
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 35A TO3P
Datasheet Download
RJL5018DPK-00#T0.pdf
Availability of RJL5018DPK-00#T0
QUANTITY
RJL5018DPK-00#T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJL5018DPK-00#T0
Internal Part NumberEIS-RJL5018DPK-00#T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Multiple Devices 15/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3790pF @ 25V
Power - Max200W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJL5018DPK-00#T0
Related LinksRJL5018D, RJL5018DPK-00#T0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJL5018DPK-00#T0 Details Description
Related parts for RJL5018DPK-00#T0
IC RCVR LVDS FPD 24BIT 56-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN AH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf