Renesas Electronics America RJL6012DPE-00#J3
RJL6012DPE-00#J3 picture photo
Mfg. Part Number
RJL6012DPE-00#J3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 10A LDPAK
Datasheet Download
RJL6012DPE-00#J3.pdf
Availability of RJL6012DPE-00#J3
QUANTITY
RJL6012DPE-00#J3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJL6012DPE-00#J3
Internal Part NumberEIS-RJL6012DPE-00#J3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.1 Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs28nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device Package4-LDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJL6012DPE-00#J3
Related LinksRJL6012D, RJL6012DPE-00#J3 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJL6012DPE-00#J3 Details Description
Related parts for RJL6012DPE-00#J3
ADM60T/AE60G/X datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 640V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MALE COUPLER UNKEYED datasheet.pdf
CABLE TERMINAL BLOCK 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf