Cinch Connectivity Solutions RJP5-10-0004
RJP5-10-0004 picture photo
Mfg. Part Number
RJP5-10-0004
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
RJP5-10-0004.pdf
Availability of RJP5-10-0004
QUANTITY
RJP5-10-0004 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJP5-10-0004
Internal Part NumberEIS-RJP5-10-0004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRJ Point Five Ethernet CAT5e Connector System
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesPoint Five
PackagingTray
Connector TypeJack, High Density
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat5e
Features-
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionSide
Contact Material-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Housing Material-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJP5-10-0004
Related LinksRJP5-1, RJP5-10-0004 Datasheet, Cinch Connectivity Solutions Distributor
RJP5-10-0004 Details Description
Related parts for RJP5-10-0004
FIXED IND 10NH 700MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MPU XSCALE 533MHZ 492BGA datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 46MM datasheet.pdf
GROMMET ENTRY PLATE ELASTMR GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf