Renesas Electronics America RJS6005TDPP-EJ#T2
RJS6005TDPP-EJ#T2 picture photo
Mfg. Part Number
RJS6005TDPP-EJ#T2
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A
Datasheet Download
RJS6005TDPP-EJ#T2.pdf
Availability of RJS6005TDPP-EJ#T2
QUANTITY
RJS6005TDPP-EJ#T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJS6005TDPP-EJ#T2
Internal Part NumberEIS-RJS6005TDPP-EJ#T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJS6005TDPP-EJ#T2
Related LinksRJS6005T, RJS6005TDPP-EJ#T2 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJS6005TDPP-EJ#T2 Details Description
Related parts for RJS6005TDPP-EJ#T2
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE GLASS 4.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO220F datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf