Recom Power RK-1505S/H6
RK-1505S/H6 picture photo
Mfg. Part Number
RK-1505S/H6
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RK-1505S/H6.pdf
Availability of RK-1505S/H6
QUANTITY
RK-1505S/H6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RK-1505S/H6
Internal Part NumberEIS-RK-1505S/H6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRK/H6
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RK-1505S/H6
Related LinksRK-15, RK-1505S/H6 Datasheet, Recom Power Distributor
RK-1505S/H6 Details Description
Related parts for RK-1505S/H6
IC OTP 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015G/H1506TR 6" datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf