Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RKW-12-18-OR
RKW-12-18-OR picture photo
Mfg. Part Number
RKW-12-18-OR
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE, HOOK & LOOP, ORANGE
Datasheet Download
RKW-12-18-OR.pdf
Availability of RKW-12-18-OR
QUANTITY
RKW-12-18-OR Order Process
Ship out your order
Specifications of RKW-12-18-OR
Internal Part NumberEIS-RKW-12-18-OR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesRKW
Packaging10 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeHook and Loop - Tie
Bundle Diameter-
Length1.50' (457.20mm)
Width0.750" (19.05mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength-
Features-
MaterialPolyethylene Hook, Polyamide Loop
ColorOrange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RKW-12-18-OR
Related LinksRKW-12, RKW-12-18-OR Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RKW-12-18-OR Details Description
Related parts for RKW-12-18-OR
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 10NS 64-STQFP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 3A PCP datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28PSDIP datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO213AB datasheet.pdf