Vishay/Dale RNC55J3013BRB14
RNC55J3013BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3013BRB14
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3013BRB14.pdf
Availability of RNC55J3013BRB14
QUANTITY
RNC55J3013BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3013BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3013BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3013BRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3013BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3013BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3013BRB14
RES ARRAY 5 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM PNP-NO SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM DUAL WHITE 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 34MA 39 OHM TH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG GRN 3.28' datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf