Recom Power RKZ-241509D/HP
RKZ-241509D/HP picture photo
Mfg. Part Number
RKZ-241509D/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W
Datasheet Download
RKZ-241509D/HP.pdf
Availability of RKZ-241509D/HP
QUANTITY
RKZ-241509D/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of RKZ-241509D/HP
Internal Part NumberEIS-RKZ-241509D/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RKZ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RKZ-241509D/HP
Related LinksRKZ-241, RKZ-241509D/HP Datasheet, Recom Power Distributor
RKZ-241509D/HP Details Description
Related parts for RKZ-241509D/HP
IC LINE DRV/RCVR DUAL 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 13PF 100V 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
C.V SOFTWARE 3.5IN DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.05% 8W TO220-4 datasheet.pdf