JAE Electronics RL01S-R16P-HE
RL01S-R16P-HE picture photo
Mfg. Part Number
RL01S-R16P-HE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 16 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
RL01S-R16P-HE.pdf
Availability of RL01S-R16P-HE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL01S-R16P-HE Order Process
Ship out your order
Specifications of RL01S-R16P-HE
Internal Part NumberEIS-RL01S-R16P-HE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesRL01/RL01S/RL02S
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL01S-R16P-HE
Related LinksRL01S-, RL01S-R16P-HE Datasheet, JAE Electronics Distributor
RL01S-R16P-HE Details Description
Related parts for RL01S-R16P-HE
CAP CER 560PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf