Vishay/Dale RL07S100GB14
RL07S100GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S100GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S100GB14.pdf
Availability of RL07S100GB14
QUANTITY
RL07S100GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S100GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S100GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S100GB14
Related LinksRL07S1, RL07S100GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S100GB14 Details Description
Related parts for RL07S100GB14
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
SENS 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
POWER CABLE 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CORD PWR FEMALE-OPEN END 3M datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf