Vishay/Dale RL07S150GB14
RL07S150GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S150GB14
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S150GB14.pdf
Availability of RL07S150GB14
QUANTITY
RL07S150GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S150GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S150GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S150GB14
Related LinksRL07S1, RL07S150GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S150GB14 Details Description
Related parts for RL07S150GB14
IC OPAMP CFA 380MHZ LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC 1.5KE datasheet.pdf
RCPT MALE 5POS RECT FLANGE datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW PCB ANT datasheet.pdf
SURFACE BELT 1X18" A MED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf