Vishay/Dale RL07S150GBSL
RL07S150GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S150GBSL
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S150GBSL.pdf
Availability of RL07S150GBSL
QUANTITY
RL07S150GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S150GBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S150GBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S150GBSL
Related LinksRL07S1, RL07S150GBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S150GBSL Details Description
Related parts for RL07S150GBSL
CONN FFC RCPT HSG 12POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 100M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 6A SYNC 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
2 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf