Preci-Dip 811-S1-055-10-014101
811-S1-055-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-055-10-014101
Brief Description
CONN SPRING LOAD 55POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-055-10-014101.pdf
Availability of 811-S1-055-10-014101
QUANTITY
811-S1-055-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-055-10-014101
Internal Part NumberEIS-811-S1-055-10-014101
Connector TypePiston
Number of Contacts55
Pitch0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-055-10-014101
Related Links811-S1-055, 811-S1-055-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-055-10-014101 Details Description
Related parts for 811-S1-055-10-014101
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH SNAP 0.1A SPDT SOLDER datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 8.51MM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 1000V GBPC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 333MA 10W datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf