Vishay/Dale RL07S152JB14
RL07S152JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S152JB14
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL07S152JB14.pdf
Availability of RL07S152JB14
QUANTITY
RL07S152JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S152JB14
Internal Part NumberEIS-RL07S152JB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S152JB14
Related LinksRL07S1, RL07S152JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S152JB14 Details Description
Related parts for RL07S152JB14
IDC CABLE - MSR20K/MC20F/MCG20K datasheet.pdf
DEV KIT FOR C8051F005/F006/F007 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SURGE PROTEC TERM BLOCK 24VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES 0.634 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf