Vishay/Dale RL07S162GBSL
RL07S162GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S162GBSL
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S162GBSL.pdf
Availability of RL07S162GBSL
QUANTITY
RL07S162GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S162GBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S162GBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)