Preci-Dip 802-V3-004-12-002101
802-V3-004-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-004-12-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 4POS 0.100 T/H
Datasheet Download
802-V3-004-12-002101.pdf
Availability of 802-V3-004-12-002101
QUANTITY
802-V3-004-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-004-12-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-004-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package860
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series802
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-004-12-002101
Related Links802-V3-004, 802-V3-004-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-004-12-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-004-12-002101
SWITCH MAGNETIC DIG 5.5V 8MSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC RETRIG MONOSTB MULTIVIB 16DIP datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BLACK CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
IC MCU 128KB DC-DC LCD AES 40QFN datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf