Vishay/Dale RL07S202GBSL
RL07S202GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S202GBSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S202GBSL.pdf
Availability of RL07S202GBSL
QUANTITY
RL07S202GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S202GBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S202GBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S202GBSL
Related LinksRL07S2, RL07S202GBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S202GBSL Details Description
Related parts for RL07S202GBSL
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
3 WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
PANEL INNER 61.75X22.75" WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC INVERTER SGL OD DFN1010-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
BOARD USB DESIGN MINI-Z datasheet.pdf
MOD RF TXRX SUB-GHZ 868MHZ datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.6A MCPH3 datasheet.pdf